Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Prírodné pomery

   Obec Šarišské Sokolovce leží na južnom podhorí Čergovského pohoria. Reliéf územia je značne členitý. Nadmorská výška rastie v smere z juhu na sever, od okraja údolia rieky Torysa až po vrch Lysá. Obcou Šarišské Sokolovce preteká  Veľký potok, ktorý pramení pod Lysou horou v Čergovskom pohorí. Potok má ráz horskej bystriny s ústím do rieky Torysa.

Blízke okolie obce

   Celé katastrálne územie obce Šarišské Sokolovce je zaradené do prvého a druhého ochranného pásma pre vodné zdroje mesto Veľký Šariš, obec Uzovce a potrebu samotnej obce Šarišské Sokolovce.

   Katastrálne územie obce Šarišské Sokolovce je bohato zalesnené. V lesoch je hojný výskyt poľovnej zveri, o ktorú sa stará poľovnícke združenie. Vyskytuje sa tu najmä populácia diviačej, srnčej a jelenej  zveri. Niekedy v zimných mesiacoch je hlásený aj výskyt vlka, rysa, a tiež z času na čas je zaznamenaná migrácia medveďa hnedého. V posledných rokoch sa tu vyskytuje aj bocian čierny. Jeho hniezdisko sa nepodarilo identifikovať,  ale podľa pozorovaní  sa odhaduje hniezdenie jedného až dvoch pároch. V potoku sa vyskytuje pstruh a rak.

   Z obce je dobrý prístup do lesnej štátom chránenej lokality, na ktorej sa nachádza endemitická rastlina "Čemerica purpurová". Lokalita sa nachádza na katastrálnom území susednej obce Bodovce.


 

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

Páči sa Vám naša webová stránka?
 
 
575

 
 
 
131

 

Integrované obslužné miesto občana

webygroup
ÚvodÚvodná stránka