Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Prírodné pomery

   Obec Šarišské Sokolovce leží na južnom podhorí Čergovského pohoria. Reliéf územia je značne členitý. Nadmorská výška rastie v smere z juhu na sever, od okraja údolia rieky Torysa až po vrch Lysá. Obcou Šarišské Sokolovce preteká  Veľký potok, ktorý pramení pod Lysou horou v Čergovskom pohorí. Potok má ráz horskej bystriny s ústím do rieky Torysa.

Blízke okolie obce

   Celé katastrálne územie obce Šarišské Sokolovce je zaradené do prvého a druhého ochranného pásma pre vodné zdroje mesto Veľký Šariš, obec Uzovce a potrebu samotnej obce Šarišské Sokolovce.

   Katastrálne územie obce Šarišské Sokolovce je bohato zalesnené. V lesoch je hojný výskyt poľovnej zveri, o ktorú sa stará poľovnícke združenie. Vyskytuje sa tu najmä populácia diviačej, srnčej a jelenej  zveri. Niekedy v zimných mesiacoch je hlásený aj výskyt vlka, rysa, a tiež z času na čas je zaznamenaná migrácia medveďa hnedého. V posledných rokoch sa tu vyskytuje aj bocian čierny. Jeho hniezdisko sa nepodarilo identifikovať,  ale podľa pozorovaní  sa odhaduje hniezdenie jedného až dvoch pároch. V potoku sa vyskytuje pstruh a rak.

   Z obce je dobrý prístup do lesnej štátom chránenej lokality, na ktorej sa nachádza endemitická rastlina "Čemerica purpurová". Lokalita sa nachádza na katastrálnom území susednej obce Bodovce.


 

dnes je: 16.1.2019

meniny má: Kristína

Páči sa Vám naša webová stránka?
 
 
571

 
 
 
126

 

Integrované obslužné miesto občana

webygroup
ÚvodÚvodná stránka