Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Cirkev

Kostol svätého Mikuláša

   Prvá písomná zmienka o kostole je z roku 1353. Kostol svätého Mikuláša vo svojej 659 - ročnej histórií prešiel lepšímim, ale aj horšími časmi. Na základe historických záznamov mal pôvodný kostol so šindľovou strechou a bol murovaný z kameňa a tehál. Pôvodný  kostol bol postavený  na nariadenie Jána Apróda už v polovici 14. storočia. V roku 1714 bol na tom istom mieste postavený nový kostol. V roku 1816 bol kostol za pomoci rodiny Roskovániovcov a biskupského úradu rozsiahlo rekonštruovaný. Vo svojej histórií kostol slúžil pre obce Tolčemeš a Čipkeš. Zlé časy prvej svetovej vojny poznačili aj kostol svätého Mikuláša, keď bol yrekvirovaný kostolný zvon. Nový zvon bol následne odliaty až po skončení vojny. V roku 1933 bol kostol znovuobnovený, bol osadený nový oltár a obraz svätého Mikuláša. Prístavba bočnej lode kostola bola v rokoch 1968 -70. Dňa 7. októbra 2001, po rozsiahlej rekonštrukcií v rokoch 1999 - 2001, bol kostol svätého Mikuláša konsekrovaný Msgre. Alojzom Tkáčom počas slávnostnej svätej omše.

 

Kostol svätého Mikuláša

Kostol svätého Mikuláša


 

Kaplnka Nanebovstúpenia Pána

   Vysviacka grécko - katolíckej kaplnky Nanebovstúpenia Pána sa uskutočnila po rekonštrukcií dňa 23. decembra 2001. Pôvodná kaplnka pochádza z obdobia roku 1800. Kaplnka plnila funkciu rodinnej hrobky Antalovcov a chátrala. Vďaka práce usilovných rúk bolo obnovená a vysvätená pri slávení svätej liturgie okresným dekanom ThDr. Petrom Šutrákom, prodekanom Teologickej fakulty v Prešove RNDr. Jezefom Voskárom a duchovným otcom Ing. Jozefom Mašlejom, ako aj veriacich z okolia.

 

Kaplnka Nanebovstúpenia Pána

Kaplnka Nanebovstúpenia Pána


 

dnes je: 22.8.2019

meniny má: Tichomír

podrobný kalendár

Páči sa Vám naša webová stránka?
 
 
575

 
 
 
131

 

Integrované obslužné miesto občana

webygroup
ÚvodÚvodná stránka